ABD şimdi koronavirüsün ardından kasırgalara yenildi

Koronavirüs salgınına teslim olan ABD, bu kez kasırgalarla boğuşuyor. ABD’nin güneydoğusunda Zeta Kasırgası nedeniyle 3 kişi hayatını kaybederken birçok bölgede alarm verildi.

Meksika’nın turistik Yucatan Yarımadası’nı kasırga olarak vurmasının ardından tropikal fırtına seviyesine gerileyen Zeta, yeniden güç kazandı ve ABD’nin güneydoğusunda kasırga etkisi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti.

95 KİLOMETRE HIZI İLE TROPİK FIRTINA OLDU

Yetkililer dün öğleden sonra Louisiana eyaleti üzerinden saatte 177 kilometre rüzgar hızıyla Kategori 2 seviyesinde karaya ulaştıktan sonra Mississippi eyaletine doğru ilerleyen Zeta kasırgasının, ilk olarak saatte 145 kilometreye düşen rüzgar hızıyla Kategori 1 seviyesine gerilediğini açıkladı. sonra saatte 95 kilometre hızla tropikal fırtınaya dönüştü.

Louisiana’nın bu yıl karşılaştığı üçüncü kasırga olan Zeta, şiddetli yağmurlar, ağaçları deviren kuvvetli rüzgarlar ve elektrik direkleri getirdi.

Louisiana eyaletinin New Orleans kentinde, kuvvetli rüzgarlar nedeniyle bir elektrik direği devrildi ve 55 yaşındaki bir kişinin elektrik çarpması sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. Gürcistan’ın Cherokee İlçesindeki bir karavana düşen bir ağacın sonucu.

MAHSUR KALANLAR VARDI

Mississippi, Biloxi’de yükselen deniz suyunda mahsur kalan bir kişinin boğulduğu kaydedildi.

Louisiana, Mississippi, Alabama ve Georgia’daki evlerde ve işyerlerinde elektrik kesintilerine neden olan Zeta nedeniyle ülkenin Körfez kıyılarından Kuzey Carolina ve Güney Carolina eyaletlerine kadar yüzlerce okul askıya alındı.

Louisiana Valisi John Bel Edwards, ABD Başkanı Donald Trump’tan fırtına öncesinde “felaket ilan etmesini” istemişti. Trump Salı akşamı Louisiana için olağanüstü hal ilan etmişti.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir