Corona, mevsimsel gripten daha az ölümcül

DSÖ Acil Durum Programı Direktörü Mike Ryan, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unun karışık hesaplara sahip olan corona virüsüne yakalanmış olabileceğini söyledi. Ryan’ın açıklamasına göre, corona virüsü mevsimsel gripten daha az ölümcül hale geliyor.

Corona virüsü dünya çapında ölmeye devam ederken, Worldometers verilerine göre toplam vaka sayısı 44,7 milyona, toplam can kaybı ise 1,1 milyona ulaştı.

 

Ancak son zamanlarda Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) yapılan bir açıklama salgınla ilgili hesapları karıştırdı. Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, hastalığa yakalanan insan sayısı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

KAYITLI DAVALARIN 20 KATI

Ryan, “Çalışmalarımıza ve tahminlerimize göre, dünya nüfusunun yüzde 10’u enfekte olabilir” dedi. Dünya nüfusunun 7,8 milyar olduğu düşünüldüğünde gerçek vaka sayısı bu hesaba göre 780 milyon civarında olabilir. Bu, şimdiye kadar kaydedilen vaka sayısının neredeyse 20 katı anlamına geliyor.

ENFEKSİYON ÖLÜM ORANI: YÜZDE 0.14

Sayı ürkütücü görünse de, başka bir sonuca işaret ediyor. Guardian’ın raporuna göre 780 milyon kişiye ulaşan virüs nedeniyle 1,1 milyon kişi ölürse enfeksiyon ölüm oranı (IFR) yaklaşık yüzde 0,14 olarak hesaplanıyor.

Bu rakam, dünyanın birçok yerindeki uzmanların söylediği gibi, corona virüsünün mevsimsel gripten daha az ölümcül olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa’da salgının ilk zirve yaptığı Mart ayında IFR oranı yüzde 3,4 olarak hesaplandı. Bu oran, birçok ülkede karantina ve kapanmalara neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir