Manavgat’ta defne yaprağından 5 milyon lira gelir bekleniyor

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 627 hektarlık alanda yapılan defne hasadı başladı. Hasatta toplam verimin 2 bin ton civarında olması beklenirken defne yaprakları kilo başına 2,5 TL’ye satılıyor. Defne yaprağı üretiminde bu yıl beklenen gelir yaklaşık 5 milyon TL.
Manavgat’ın kırsal Yaylaalan Mahallesi’nde yaşayanlar, Orman Genel Müdürlüğü’nün traktörler ve minibüsler. Yaylaalan Mahallesi’nde 1962 yılından bu yana gerçekleştirilen defne yaprağı hasadı, ailede yaşayan herkesin katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Sabah erken saatlerde başlayan defne hasadına katılan mahalle halkı semaver ile çay demleyip yemeklerini yiyor.

5 MİLYON TL GELİR BEKLİYOR

Dalları ile kesilen defne yaprakları kilo başına 2,5 TL alım yapan firmalara satılıyor. Yaylaalan ilçesinde 15 gün sürmesi planlanan defne hasadında bu yıl yaklaşık 2 bin ton defne yaprağı, 1500 ton ormanlık alandan ve 500 ton özel mülkiyetli alanlardan üretilmesi hedefleniyor. Defne yaprağı üretiminde bu yıl beklenen gelir yaklaşık 5 milyon TL.

“KOLAY EKMEK VAR MI?”

Defne kesiminin çok zor olduğunu belirten mahalle halkı, en büyük sorunun yol olduğunu ve 700-800 metrelik dik, kayalık alanlardan kestikleri defne dallarını sırtlarına getirdiklerini ifade etti. Eşi ile defne hasadına katılan Hanife Top, dikenli ağaçlarda yaptıkları işin aslında çok zor olduğunu belirterek, “Burada defne kesiyoruz. Kolay ekmek var mı? Çalışırsak olur” dedi.

AĞIRLIK 2.5 TL

Hasada katılan Ali Karacaoğlu, kayınpederine yardım etmek için körfez kesimine geldiğini anlatarak, “Aşağıda tüccarlar var (mahallede) defne dallarını kestik, tarttırıp verdik. onlara. Olup olmadığını bilmiyoruz “dedi. Karacaoğlu, kestikleri defne dallarını kilo başına 2,5 TL’ye sattıklarını da söyledi.

“İNDİRİYORUZ VE GERİ GETİRİYORUZ”

Hasada katılan mahalle sakinlerinden Mustafa Çelik, tüm zorluklara rağmen defne hasadı yaptıklarını belirterek, “Aile olarak çalışıyoruz, babam kesiyor, annem bağlıyor, amcamla birlikte 700 metre getiriyorum. sırtımızın üstünde.

“ÜRETİMİ YÜZDE BİR ARTIRABİLİRİZ”

Yaylaalan Mahallesi Muhtarı Nuri Köseloğlu, mahallesindeki defnenin kendisini bildiği kadar uzun süredir tanıdığını belirterek, defne üretiminin 1962 yılında mahallerine gelen bir kişinin teşvikiyle başladığını belirtti. Defne üretiminin mahalle halkı için iyi bir gelir kaynağı olduğunu söyleyen Muhtar Köseloğlu, bazı sorunların aşılması halinde üretimin yüzde 100 artırılabileceğini ifade etti. Nuri Köseloğlu, “Defne üretimini yüzde yüz artırabiliriz ama burada karşılaştığımız en büyük sorun önce yol, sonra defne üretim alanlarının paylaşımı. Bu olduğunda 15 Eylül – 15 Şubat tarihleri ​​arasında hasat yapılabilir. Gelir artışı için başka adımlar atılmalı. Burada tesisler kurulmalı, ORKÖY (Orman ve Köy İlişkileri) desteği ile tesislerimizi burada kuracağız. ”

“DÜNYADA SON DERECE TÜKETİLEN BİR ÜRÜN OLDU”

Yaylaalan Mahallesi’nde defne yaprağı satın aldıklarını söyleyen firma temsilcisi Mehmet İnal, bölgede yetişen defne yapraklarının çok kaliteli olduğunu belirtti. Defne yaprağının kalitesine göre birinci ve ikinci kalite olduğunu belirten İnal, “Bu köyden alınan defne yaprağı yemeklerde ve balık tüketiminde baharat olarak kullanılıyor. Ürün haline geldi” dedi.

“MARKALAŞMA SÜRECİNİ HIZLANDIRMAMIZ GEREKİYOR”

Avrupa’dan Asya’ya, Amerika’dan dünyanın birçok ülkesine defne yaprağı ihracatının yapıldığını söyleyen Mehmet İnal, ihracatın ham ürün olarak yapıldığını belirtti. Türkiye’de sebze ürünlerinde markalaşma sorunu yaşandığını anlatan Mehmet İnal, “Kurutulmuş defne yaprağını 10 kilogramlık ambalajda yapıyoruz. Bize defne yapraklarını kilogram başına kilogram olarak çiğ alan batılı firmaların ürünlerini gram başına gram paket sonrasında satıyoruz. Markamızın olmamasının en büyük eksikliği Şirket olarak markamız var ama biliyorsunuz marka yaratmanın çok uzun bir zaman, sabır ve emek gerektiriyor. Markalaşma sürecini hızlandırmamız gerekiyor ”dedi.

Mehmet İnal, Türkiye’de defne yaprağı ve yağı üretiminin yüzde 90’ının ülke olarak ihraç edildiğini ve yıllık cirosunun yaklaşık 40 milyon dolar civarında olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir