Prof. Ercan’dan dehşet verici tahmin: Marmara, 2,5 metre Yunanistan’a kayacak

Higher Geophysical Engineer Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan stated that a North Marmara rupture passed through the Marmara Sea and said, “The second branch, which we call the Tekirdağ earthquake, will be over this fracture. The expected earthquake focus of the Tekirdağ branch will be within the sea of 10-15 kilometers of Marmara Ereğlisi. 10-15 kilometers. It will explode in the granite layer in the sea, it will show an explosion in an east-west direction. it would be great, “he said.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Dr.Övgün Ahmet Ercan, “Tekirdağ depremi dediğimiz ikinci kol bu çatlağın içinden geçecek. Aynı zamanda 1-1.5 metre çökme ve Marmara’da 2-2.5 metre kayma Yunanistan’a doğru. “Bu depremin büyüklüğü ne olacak diye sorarsanız 7.2 olacak. Bu deprem çok büyük olacak ”dedi.

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde tatilde olan Jeofizik Mühendisliği Profesörü Prof. Dr.Övgün Ahmet Ercan, 9 Eylül’de Şarköy açıklarında meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki depremle ilçede yakalandı. Depremi denizde değil, dağlık bölgede beklediklerini söyleyen Ercan, “Kuzey Anadolu kırılma alanları, Uçmakdere’nin bulunduğu Ayvasıl’ın bulunduğu bölgede yer alıyor.” Saros Körfezi’ne gider. Bilim adamları genellikle buranın yeniden bozulduğunu kabul ediyor. Ama son deprem bize bir sürpriz olduğunu gösterdi ”dedi.

‘MARMARA 2,5 METRE YUNANİSTAN’A KAYACAK’

Depremin dağdan değil denizden gideceğini söyleyen Ercan, “Marmara’nın kuzeyinden bir çatlak denizin içinden geçiyor. Tekirdağ depremi dediğimiz ikinci kol bu çatlak üzerinde olacak. Depremin odak noktası şube hattından bekleniyor Tekirdağ’dan Marmara Ereğlisi’ne 10-15 kilometre uzaklıkta deniz içinde olacak.Granit tabakasında denizden 10-15 kilometre içinde patlayacak, doğu-batı yönünde patlama gösterecek, aynı zamanda 1-1 göç edecek, 5 metre ve Marmara’dan Yunanistan’a doğru 2-2,5 metrelik bir kayma olacak.

BU DEPREM ÇOK BÜYÜK OLACAK

Bu depremin büyüklüğü ne olur diye soracak olursanız 7,2 olacaktır. Bu deprem çok büyük olacak. Bu deprem nerede kırılır derseniz Büyükçekmece’nin olduğu yerden başlayacak, Marmara Ereğlisi, Mürefte’yi Uçmakdere önünden, Şarköy’den Hoşköy önünden geçecek, Şarköy’den Gelibolu yarımadasını kesip Saroz Koyu’na girecektir. Oradan Selanik’e gidecek. “Dedi.

‘ANADOLU YARIMADA EGE’YE DOĞRU KAYACAK’

Ahmet Övgün Ercan, bahsettiği depremin Kuzey Marmara depremlerinin batı konumu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Buna bir de doğu pozisyonu var. Doğu kolu İstanbul. Sürekli ‘büyük İstanbul depremi’ olarak anılıyor. Aslında deprem büyük İstanbul ve Tekirdağ depremidir.”

Şimdi İstanbul’un önünde olacak deprem, Küçükçekmece’nin yaklaşık 20-25 kilometre güneyinde bir kırılma şeklini alacak. Bu kırılma sonucunda zemin 1 ile 1.5 metre arasında batıya doğru kayacak. Yani Anadolu yarımadası Ege’ye doğru bir kayma gösterecek. Yani depremin büyüklüğü ne olacak diye sorarsanız, deprem 6,3 ile 6,7 arasında olacaktır.

HER İKİSİ TEHLİKELİ

Bu depremin süresi İstanbul önünde 16-18 saniye arasında, Tekirdağ’daki deprem ise 30 ile 35 saniye arasında sürüyor. Yani bunlardan hangisinin daha tehlikeli olduğunu söylerseniz, ikisi de tehlikeli olur. Yani İstanbul’un yoğunluğu yüksek. İstanbul’da kilometrekare başına yaklaşık 2.568 kişi yaşıyor. Ancak Tekirdağ şubesinin bulunduğu batıya gittiğinizde kilometrekareye yaklaşık 200 kişi yaşıyor.

Yani İstanbul’daki nüfus yoğunluğu fazla ama deprem daha az ama ölü sayısı daha fazla. Tekirdağ şubesine ulaştığında, deprem nüfus yoğunluğunun düşük olmasından dolayı deprem büyük olsa bile daha az hasara neden olacaktır. Dolayısıyla bu depremlerden tamamen ölümsüz ve yıkım olmadan hayatta kalabiliriz. ”

‘DEPREMLERLE İLGİLİ EN ÇAĞDAŞ YÖNETMELİK VAR’

Türkiye Cumhuriyeti Ercan’a her zaman eleştirilerde bulundu, “Ama iyi yönler de var. 2007 deprem yönetmeliğindeki değişiklikler, derecelendirme oldu. 2017 yeni deprem yönetmeliği çıktı. Güncel sismik kodlar, dünyadaki en modern sismik kodlar Önemli olan yazdıklarım: Kentsel dönüşüm, bir depremde tek çözümdür, ancak insanlarımız sıklıkla yapısal dönüşüme uğrar.

BU KENTSEL BİR DÖNÜŞÜM DEĞİLDİR

Bu bir kentsel dönüşüm değil. Ne olmalı diye soracak olursanız mesela tamamen yıkılacak olan Mürefte yapıları yıkılmalı, yeniden planlanmalı ve yeniden inşa edilmelidir. Şarköy yapılarının yeniden tasarlanması gerekiyor. İstanbul’un binaları yeniden tasarlanmalı.

TEKİRDAĞ’IN YENİDEN TASARLANMASI GEREKİYOR

Tekirdağ yapıları yeniden tasarlanmalı. Çünkü inşaat sektörü müdahale ettiğinde yaklaşık 200 kalem işliyor ve dolayısıyla ekonomi değişiyor. Bu bakımdan önemlidir. Yani bizim için bu deprem bizim için ölümsüz yıkıldığımız bir olaydır Türkiye Cumhuriyeti’nden ve vatandaşlarının elinde bunu yapabiliriz. “Dedi.

‘İnsanların korkmasına izin vermeliyim’

İnsanların depremden korkmaması gerektiğini vurgulayan Profesör Ercan, “Yatırımları etkilediği için ekonomiyi etkiliyor, insanların maliyesini ve ruh halini etkiliyor. Artık kötü insanlardan verimli bir yaşam bekleyemezsiniz. Bu nedenle deprem haberleri hava durumu raporları kadar sık ​​gelmez.

DEPREM BİLDİRİMLERİ HAVA DURUMU RAPORU OLARAK VERİLMEMEKTEDİR

Bir deprem bilimcisi anlatır ve orada kalır. Çünkü depremin koşulları 10 yılda bile yıllar içinde değişmiyor. Örneğin 1999’da ‘2045’te deprem olacak’ dedim. Bundan sonra bir şey fikrimi değiştirdi mi, değil mi? Çünkü deprem haberleri hava raporları gibi verilmez. Yani insanlar korkmamalı, yatırımcılar korkmamalı. İstanbul’da deprem olacak derseniz; Türkiye’de borsa düşüyor, yabancı yatırım anlamına gelmiyor. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir