RTÜK, Spotify ‘lisans başvurusu’ yapması için uyardı!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Spotify ve FOXplay’i lisans başvurusu yapmazlarsa, yayınlarına erişim engeli gelebileceği konusunda uyardı.

İnternet radyo ve televizyonunun RTÜK’ün kontrolüne geçmesinin ardından çok sayıda yayıncı Üst Kurul’dan lisans başvurusunda bulundu.

“Netflix”, “Amazon Prime Video”, “Mubi” gibi uluslararası üne sahip yayıncılar lisans başvuru sürecini başlatırken, dünya çapında faaliyet gösteren bazı kuruluşlar başvuruda gecikti.

İzleme ve Değerlendirme Dairesi’nin denetimleri sonucunda Üst Kurul, Spotify’ın İnternet üzerinden “https://open.spotify.com” ve FOXplay üzerinden “https://www.foxplay” üzerinden isteğe bağlı yayın etkinlikleri gerçekleştirdiğini belirtti. “Paylaş FM’in internet radyosu yayınlarını” http://www.paylasfm.com/ “ve Medyaport TV’nin” http://medyaporttv.com/ “adresinden lisanssız televizyon yayını yaptığını söyledi.
“Lisans talebinizi yapın, 3 ay daha devam edin”

Testlerin ardından, RTÜK, No. Radyo ve televizyon kuruluşları ile radyo yayın hizmetlerinin kurulmasına ilişkin 6112 ve İnternette radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınların sunulmasına ilişkin Yönetmelik, “İnternet iletim lisansı olmadan gerçekleştirilen radyo yayın hizmetlerinin” reklamınız bir uyarı olarak.

Üst Kurul, yaptığı açıklamada yayıncıların dilekçe ve taahhütnameleri ile yayın lisansı başvurusunda bulunabileceklerini, 3 aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin ödemeleri gerektiğini, sonrasında ise Yayıncılar istek üzerine yayınlarına 3 ay devam edebilir.

Duyuruda Üst Kurul, 3 aylık ek yayın lisans ücretini peşin ödüyorlarsa ancak İnternet yayın lisansı verme işlemleri tamamlanamazsa ilgili yayıncıların yayın hizmeti verebileceklerini belirtti. . 3 ay daha.

Duyuru sonrası lisans başvurusu yapmayanların 72 saat içinde yayını durdurması gerekir.

Başvuru yapılmaması halinde RTÜK, ilgili kişiler hakkında kanunun gerektirdiği şekilde suç duyurusunda bulunacak ve ilgili yayıncıların sulh ceza hukukuna erişiminin engellenmesini talep edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir