Son dakika… YÖK’ten üniversite tedbirlerine ilişkin flaş açıklama!

YÖK ve TSE işbirliği ile hazırlanan kılavuzda, akademik-idari personel ve öğrencilerin korunmasına yönelik tedbirler, hijyen ve temizlik uygulamaları ve enfeksiyon kontrol tedbirlerine yer verildi.

Yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) işbirliği ile kampüslerde sağlıklı ve temiz ortamlar oluşturmak için üniversite öğrencileri ve hijyeni sağlamak. koşullar “Küresel salgın bağlamında yüksek öğretim kurumlarında sağlıklı ve temiz ortamların geliştirilmesi kılavuzu” oluşturdu.

Geçtiğimiz ay, Kovid-19 salgını ile mücadele alanında yükseköğretim kurumlarının kampüslerinde sağlıklı ve temiz ortamların geliştirilmesine yönelik önlemleri içeren genel standartları belirlemek üzere YÖK ile TSE arasında iş birliği protokolü imzalanmış ve bulaşıcı hastalıklar.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından imzalanan protokol çerçevesinde “Kurumlarda sağlıklı ve temiz ortamların geliştirilmesine yönelik rehber işbirliği ile hazırlandı. Küresel Salgın Bağlamında Yüksek Öğrenim “YÖK ve TSE ile.

YÖK Başkanı Saraç, rehberin sunum bölümünde yazdığı makalede, TSE ile yapılan çalışmaların ilki olan rehberin, sağlıklı ve temiz ortamların gelişmesi için gerekli olduğunu belirtti. Yüksek Öğretim Kurumları. Küresel Kovid-19 salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadelede enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanması ve izlenmesi. Altyapının geliştirilmesine katkıda bulunmaya ve genel standartlar oluşturmaya hazır olduğunu söyledi.

Saraç, “Üniversitelerin salgın sürecinde eğitim ve öğretim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetlerine devam edebilmeleri için güvenli kampüs ortamları sağlamaları önemlidir. Kılavuz bu bağlamda referans kaynak olarak üretilmiştir. “Salgının dinamik bir süreç olduğu düşünülürse Yüksek Öğretim Kurulu. Bakanlık, kurum ve yerel kurum ve kuruluşların kararları da yakından takip edilmelidir.” İfadeleri kullanıldı.

AKADEMİK-İDARİ PERSONEL VE ​​ÖĞRENCİLERİ OUTBREAK’DAN KORUMAK İÇİN ÖNLEMLER

YÖK-TSE işbirliği ile hazırlanan rehberde, akademik-idari personel ve öğrencilerin korunmasına yönelik tedbirler, hijyen ve temizlik uygulamaları ve salgının okullarda yayılmasını önleyecek enfeksiyon kontrol tedbirlerine rehberde yer verildi. üniversiteler, özellikle Kovid-19’da.

Rehber, eğitim alanlarında ve çalışma ortamlarında enfeksiyonun yayılmasını önlemek için korunma önlemlerini, kişisel koruyucu donanımları, alanların fiziksel özelliklerini dikkate alarak öğrenci gruplarının eğitimini ve sosyal alanların kullanımına yönelik genel ilkeleri açıkladı.

SPROUT’LARA YÖNELİK UYGULAMALARDA YETKİLİ ÜNİVERSİTELERİN İLGİLİ KOMİTELERİNDE

Rehbere göre, eğitim ve öğretim süreçlerinde salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlar için yapılacak taleplerde yetki, üniversitelerin ilgili konseylerinde olacaktır. Salgın sırasında yerel yönetimlerin yanı sıra devletin ilgili kurum ve kuruluşlarının kararlarının takip edilmesi ve buna göre uygulamalarda değişiklik yapılması gerektiğini belirten rehberde, “Üniversiteler, Koronavirüs komisyonları ve diğer ilgili kurul ve komisyonlar aracılığıyla, alternatif planlar geliştirebilmeli ve gerektiğinde uygulayabilmelidir.Bu kapsamda bizzat yapılabilecek teorik ve pratik eğitimlere ek olarak dikkat edilmelidir. Stajlarda Koruyucu Tedbirlere ve İşyerinde Mesleki Uygulamalara ”ifadelerine yer verildi.

Rehber, üniversite kampüslerinde olumlu vakaların tespit edilmesi durumunda “temasların” ve “yakın temasların” belirlenmesi, ilgili sağlık birimlerinin bilgilendirilmesi ve yakın temasların derhal izole edilmesi gerektiğini belirtti.

MASKE KULLANMALISINIZ, ODALAR HAVALANDIRILMALIDIR

Rehber, üniversite kampüslerinde Kovid-19 önlemleri alanında alınacak tedbirlerle ilgili olarak şunları kaydetti:

“Kapalı alanlardaki herkesin her zaman maske takması sağlanmalıdır. Bir arada gerçekleştirilen aktivitelerde yürüme mesafesinde olmak gerekiyorsa maskenin yanı sıra yüz siperi de kullanılmalıdır. Mümkün olduğunca ortak alanlarda kullanılır. odalar sık ​​sık havalandırılmalıdır.

Toplu taşıma araçlarında veya kampüse gidip gelirken kullanılan hizmet araçlarında maske takılmalı ve araçlara girip çıkarken el hijyeni sağlanmalıdır. Mikroskoplar, bilgisayarlar ve T cetvelleri gibi yaygın olarak kullanılan aletler, zarflı virüslere, uyumlu malzemelere karşı etkili dezenfektanlarla temizlenmeli ve kullanımdan hemen sonra temiz tutulmalıdır. Bilgisayarlar, laboratuar cihazları, telefonlar ve masa gibi zorunlu yaygın kullanılan cihazların kullanımından önce ve sonra öğrencilere ve tüm personele dezenfekte etmelerini hatırlatmak için posterler hazırlanmalı ve uygun yerlere asılmalıdır.

Kampüsteki derslikler, kütüphaneler, laboratuvarlar, yemek odaları ve spor tesisleri gibi ortak alanlar periyodik olarak temizlenmelidir. Paylaşılan alanlardaki insan sayısı azaltılmalıdır. Salgının bölgesel ve yerel seyrine bağlı olarak toplantılar ve sosyal etkinlikler mümkün olduğu ölçüde dışarıda veya çevrimiçi olarak yapılmalıdır. Dersliklerde 4 metrekarede 1 kişi olacak şekilde derslik ve dersliklerin kapasitesinin belirlenmesi ve oturma düzeninde kişiler arasında en az 1 metre mesafe bırakılması gerekmektedir. Sınıf girişinde o sınıftaki öğrencilerin maksimum kapasitesini belirten bilgileri içeren görsel materyaller yer almalı, oturma düzeni ve mesafesi önceden belirlenmelidir. Koruma ve önlem afişleri ve işaretleri gibi bilgilendirici malzemeler uygun yerlere asılmalıdır. ”

BİR ŞARKI SÖYLENİRKEN VE SESLE KONUŞURKEN GENİŞ ODALAR KULLANILMALIDIR

Rehber ayrıca, dersin niteliğine bağlı olarak, öğrencilerin yüksek sesle konuşma, şarkı söyleme gibi etkinliklerin olduğu durumlarda en az 1,5-2 metre fiziksel mesafe sağlanmasının uygun olacağına da işaret etti. Aktivitelerde küçük sınıflar ve derslikler yerine büyük sınıflar tercih edilmelidir. “Tavsiye yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir